Jak se připojit k síti InternetV současnosti (rok 1998) se pro připojení k síti Internet v České republice používají dva základní modely:
- komutovaná linka
- pevná linka
Komutovaná linka
Komutovaná nebo-li vytáčená linka se používá pro připojení jednoho počítače, případně menší počítačové sítě (3-5 počítačů). Její hlavní charakteristikou je, že ke spojení se sítí Internet dochází pouze dočasně, a to přes veřejnou telefonní síť. Dočasně znamená na 2 minuty, nebo také 5 hodin, v krajním případě může trvat dočasné spojení komutovanou linkou i 24 hodin za den.
Co potřebujeme pro připojení k Internetu pomocí komutované linky:
- Hardware
- Software
- Providera
Hardware
- Počítač s intelovským procesorem (případně kompatibilním procesorem), který má taktovací frekvenci větší než 100 MHz. Velikost operační paměťi RAM umístěné, v počítači, minimálně 16 MB. Dle použitého softwaru mít na hardisku počítače volné místo (ve většině případů by mělo postačovat 50 MB). Grafická karta v počítači (resp. monitor) by měli umět pracovat v minimálním rozlišení 800 x 600 bodů v 256 barvách. K počítači by měla být připojena i myš. Takto vybavený počítač přijde asi na 20.000 Kč.
- Modem-zařízení pro spojení dvou počítačů přes telefonní síť. Můžeme si zvolit modem interní nebo externí. Mnohem výhodnější je zvolit modem externí. Rychlost modemu by měla být 33,6 Kbs. Z externích modemů si můžeme vybrat naříklad:
- US ROBOTICS Sportster (6.500 Kč)
- SupraExpres (4.000 Kč)
- Kvalitní telefonní přípojku na veřejnou telefonní síť, nejspíše přes firmu SPT Telekom (cena za zřízení nové linky 3.000 Kč)
Software
Pro práci v síti Internet potřebujeme převším nějaký program, který naučí náš počítač rozumnět síťovému protokolu TCP/IP, pomocí něhož počítače na Internetu komunikují. Pokud budeme používat operační systémy OS2/WARP Merlin, Windows NT/4, Windows 95, pak pouze stačí při instalaci (resp. následné doinstalaci) operačního systému nastavit, aby se nainstalovala podpora TCP/IP protokolu. Pokud máme operační systém, který ve své instalaci podporu TCP/IP protokolu neobsahuje, jako třeba windows 3.x, pak musíme příslušný software někde získat a nainstalovat (pro windows 3.x se jedná o program Trumpet Winsock).
Dále potřebuje software, který spojí pomocí modemu náš počítač se serverem, jenž je připojen k Internetu pevnou linkou. Většinou se tento software nazývá dialer. U operačních systémů OS2/WARP Merlin, Windows NT, Windows 95 je dialer již jejich součástí. Pro operační systém windows 3.x plní funkci dialeru již zmiňovaný program Trumpet Winsock.
V poslední řadě potřebujeme programy, které nám (uživatelům) umožní komunikovat mezi sebou. Jedná se především o poštovní klienty, které nám umožňují odesílat a přijímat emaily, a browsery (prohlížeče), které nám přenesou ze vzdáleného zdroje HTML dokumenty a zobrazí je na monitoru nebo je vytisknou na tiskárně.
Programy
- firma Netscape (neprofesionální verze zdarma)
- Netscape Navigator 3.0, 3.01
- Netscape Communicator 4.03, 4.05
- firma Microsoft(vždy zdarma)
- Internet Explorer 3.0,4.0, 4.01,
- v České republice produkty od firmy Software 602 (26.000 Kč)
Provider
Provider je nějaká firma, která vlastní nějaký server připojený pevnou linkou do sítě Internet a umožňuje připojení k Internetu svým zákazníkům. Provider musí mít u svého serveru připojeny modemy, přes které se zákazníci komutovaně spojují se serverem a tak i s Internetem.
Podle jakých kritérií vybíráme providera:
- dostupnost v UTO ze kterého se k Internetu budeme připojovat. Při spojení našeho počítače se serverem providera přes telefonní síť nám bude telefonní společnost (SPT Telekom) účtovat příslušné telefonní poplatky, přičemž cena hovoru v rámci jednoho UTO je menší než cena hovoru mezi různými UTO.
- cena za připojení k Internetu, kterou si účtuje provider.
- počet zákazníku providera připadající na jeden modem. Pokud se chceme komutovaně spojit se serverem providera, musí se náš modem dovolat na modem, který je k tomuto serveru připojen. Ovšem pokud jsou již všechny modemy používány jinými zakazníky, pak musíme počkat, až se nějaký modem uvolní. To znamená, že čím menší bude poměr (počet zákazníků:počet modemů), tím větší bude pravděpodobnost, že se hned při prvním pokusu připojíme na Internet a nebude muset čekat na uvolnění modemu.
- služby, které vám provider může poskytnou.
- jde především o instalaci a konfiguraci softwaru a hardwaru, který potřebujete pro připojení k Internetu.
- rychlost jakou vás je provider schopen k Internetu připojit, jak rychle vám pomůže řešit problémy s Internetem (změna přístupového hesla, vystavení dat, poskytování informací, ...)
- možnost školení.
- rychlost linky, kterou je spojen server providera s Internetem. Hodnota menší než 64 kbs není moc vhodná.
- zahraniční konektivita, neboli rychlost jakou je spojena domácí síť (v ČR) providera s Internetem v zahraničí.
- infrastruktura sítě, nebo-li množství serverů a na nich uložených informací nacházejících se přímo v síti providera, a rychlost jakou jsou tyto servery propojeny. Čím lepší infrastruktura, tím větší je pravděpodobnost rychlého a bezproblémového obdržení těch informací, které budeme z Internetu přenášet.
- peering - propojení sítě providera s ostatními providery působícími na území České republiky. Pokud budete přenášet data ze zdroje, který je umístěn v infrastruktuře jiného providera, pak se tyto data musejí nějakou cestou v Internetu nejprve dostat do sítě vašeho providera a teprve potom do vašeho počítače. Do sítě vašeho providera se mohou dostat dvěmi základními cestami:
- americkou - data putují z místa, kde jsou uloženy, do Ameriky, kde je propojena většina světových sítí, tam se přesměrují do sítě vašeho providera, přejdou podruhé Atlantik (buď pod mořem anebo přes družici), a sítí vašeho providera se dostanou až do vašeho počítače.
- pražskou - data putují z místa, kde jsou uloženy, do Prahy do střediska NIX (televizní vysílač), kde je propojena většina sítí providerů působících v ČR. Tam se přesměrují do sítě vašeho providera, vyhnou se oběma cestám přes Atlantik, a sítí vašeho providera se dostanou až do vašeho počítače.
Výhodnější cesta je samoařejmně ta přes Prahu, jelikož cestou přes oceán se mohou data ztratit a také se prodlužuje čas který je potřeba pro to, aby se data dostala až k vám. Aktuální informace o NIXu najdete na adrese www.nix.cz.
Ceny
V roce 1998 v UTO Svitavy působily tito provideři:
- Cesnet
- KAŠPAR spol. s r.o.
- SPT Telecom
![]() |
Obrázek 21 (schéma připojení k Internetu komutovanou linkou) |